Naša spoločnosť, JUPAL s.r.o. sa od roku 2007 zaoberá predajom, montážou a servisom satelitnej techniky. V oblastiach ako montáž satelitov a servis satelitov pôsobíme v rámci Šamorína, Dunajskej Stredy a taktiež jej širokého okolia. Poskytujeme montáž, servis a satelitné nastavenie pre platformu Skylink, Freesat (UPC), DIGI TV a ladenie antény Mágio.
Tiež zabezpečujeme:
- Dodávka a montáž digitálnych satelitných skupinových staníc všetkých modulácií (DVB-S, DVB-T,) montáž satelitnej paraboly s presným nastavením pomocou profesionálnej meracej techniky
- Poradenstvo pri výbere vhodného satelitného prijímača ako aj komponentov potrebných k montáži
- Dodávka, inštalácia a nastavenie satelitných prijímačov
- Doladenie prípadné preladenie satelitných prijímačov
- Opravy a údržbu existujúcich satelitných anténnych rozvodov.
- Namontovanie konzoly alebo stožiaru
- Prepojenie satelitného prijímača s Vašou domácou zostavou
Najčastejšie otázky k satelitnému príjmu:
Čo je to satelitná televízia?
Pri satelitnom príjme sú programy poskytované prostredníctvom družíc, ktoré sa nachádzajú vo výške viac ako 35-tisíc kilometrov nad zemským povrchom.
Prečo sú niektoré programy zakódované a iné fungujú aj bez karty?
Ide najmä o obsah, ktorý rozhoduje o tom, či je stanica poskytovaná voľne alebo iba pre majiteľov prístupových kariet. Televízie by nemali odkódovať svoje vysielanie, ak vlastnia vysielacie práva iba pre určité územie. Svoj obsah kódujú aj platené stanice, ktoré sprístupňujú svoje vysielanie iba predplatiteľom.
Čo potrebujem na príjem satelitnej televízie?
Na príjem programov cez satelit musíte vlastniť satelitnú parabolu a LNB konvertor, s ktorým je možné prijímať signál z družice. Okrem toho je potrebný aj set-top-box – ten musí podporovať kompresný formát MPEG-4 a to aj napriek tomu, že časť staníc ešte vysiela so zastarenou kompresiou MPEG-2. Trendom je práve prechod do novšieho formátu.
Musím mať set-top-box?
Nie, časť televízorov na trhu obsahuje aj DVB-S2 satelitný tuner . Do pripraveného slotu vložíte CAM modul a kartu – set-top-box, tak nahradí priamo televízor. K službe navyše nemusíte mať ani ďalší diaľkový ovládač.
Aké funkcionality by mal prijímač podporovať?
Je iba na vás, čo od zariadenia požadujete. Základnými vlastnosťami boxu by však mala byť podpora EPG, nahrávania a pretočenia obsahu. Tieto základné funkcie zvládnu aj zariadenia za pár desiatok eur. Neoddeliteľnou požiadavkou je aj podpora HD vysielania.
Aké zariadenie je potrebné?
Ak chcete prijímať všetky programy z ponuky, musíte vlastniť zariadenie s podporou formátu MPEG-2 a MPEG-4. Veľká väčšina zariadení s MPEG-4 podporuje aj HD rozlíšenie.
Chytím cez satelit zahraničné kanály?
Áno, na orbite je mnoho družíc a ponúkajú tisícky zahraničných kanálov. Mnohokrát nájdete zaujímavé stanice, avšak v rôznych jazykoch. Záleží aj od toho, o aké stanice máte záujem.
Napríklad nemecké programy RTL, ProSieben, ARD a ďalšie vysielajú voľne na satelite Astra z pozície 19,2 stupňa. Na tomto satelite nájdete nekódovane aj spravodajské kanály ako BBC World News. Na satelite Amos 4 sú ukrajinské stanice, ktoré chytíte na paraboly bežných veľkostí.
Na Astre 3B sa voľne vysielajú české a slovenské programy ako TA3, ČT24, Óčko, TV Lux a ďalšie. Ďalšie sú dostupné iba s prístupovou kartou.
Je možné s jednou parabolou pripojiť všetky televízory v domácnosti?
Teoreticky áno, ale pri každom televízore musíte mať samostatné zariadenie, alebo televízor so satelitným tunerom.
- Skylink – druhá karta Next za 44,40 eura ročne
- freeSAT – druhá karta alebo box za zvýhodnené podmienky
Ako je to s výpadkami signálu počas búrok?
Je veľmi dôležité, aby ste mali správne naladenú parabolu. V tom prípade vás postihne výpadok programov počas búrok iba výnimočne. Výpadok môže nastať najmä pri veľmi silnej búrke či zlom počasí v lokalite, odkiaľ sa signál „vystreľuje“ na družicu. Záleží aj od veľkosti paraboly, či technických parametroch transpondéru.
Dôležité je sledovať silu signálu a kvalitu, ktoré by sa mali čo najbližšie približovať k sto percentám. Počas jarnej a jesennej rovnodennosti tiež môže prísť k výpadkom signálu. Môžu trvať 15 minút, a to až po dobu 15 dní.
Čo potrebujem, ak chcem prijímať HD stanice?
Mnoho ľudí si myslí, že ak si kúpia Full HD televízor, sú pripravení na príjem programov vo vysokom rozlíšení. Nie je to pravda. Ak chcete sledovať obsah v HD, musíte mať aj HD prijímač a mať zdroj s programami vo vysokom rozlíšení. Operátori ich v zozname staníc označujú koncovkami „HD“. Veľmi dôležité je aj to, aby ste set-top-box prepojili s televízorom prostredníctvom HDMI kábla.
Platí, že čím je parabola väčšia, tým je lepšia?
Väčšia parabola môže pomôcť najmä pri zhoršenom počasí. Na menšej parabole môžu stanice „sekať“, kým na väčšej môžu fungovať naďalej bez problémov. Lepší príjem vám väčší „tanier“ zabezpečí aj pri slabších transpondéroch. Optimálny priemer paraboly je aspoň 80 centimetrov.